نماد سایت بهین نوش

طلای سرخ، زعفران

طلای سرخ، زعفران

طلای سرخ، زعفران

طلای سرخ، زعفران : زَعفَران یا زفران معرب واژۀ زَرپَران در فارسی می‌باشد کهاز تیرهۀ زنبقیان و گران‌ترین ادویهجهان است .

بیش‌ترین منبع زعفران ،ایران است. هم‌اکنون ایران بیش از ۹۰٪ زعفران جهان را کشت و برداشت میکند. ایران بزرگ‌ترین صادر کننده زعفران و چین بزرگ‌ترین واردکننده زعفران جهان می‌باشد. ارزش جهانی صادرات این محصول ۲۷۵٫۸۴ میلیون دلار است.

این گیاه که از طریق پیاز رشد می‌کند. بعد از گلدهی، شما با یک گل بنفش با ۶ گلبرگ زیبا مواجه می‌شوید که از ۳ کلاله قرمز رنگ محافظت می‌کنند.

 

 انواع زعفران اصل:

طلای سرخ  زعفران برخلاف سایر ادویه‌ها انواع مختلفی دارد که در هر نوع آن، رشته‌های زعفران شبیه هم نیستند و این تفاوت بستگی به نوع برداشت، جدا سازی(پر کردن) گل زعفران، آب و هوای منطقه و درنهایت کیفیت آن دارد.

 1. زعفران سوپر نگین
 2. زعفران شبه نگین
 3. زعفران نگین
 4. زعفران سرگل
 5. زعفران پوشال
 6. زعفران دسته
 7. ریشه زعفران

 

 

 

 

زعفران در طب سنتی:

در طب سنتی، زعفران دارای طبع گرم است. به عنوان مسکن، خلط آور، محرک جنسی و معرق، کاربرد دارد. در گزارش‌های داستان گونهۀ مربوط به مناطق استوایی آسیا، از خمیری نام برده شده که مخلوطی از زعفران و  چوب صندل است و این خمیر امروز همچون گذشته به صورت مرهمی آرامش بخش برای پوست‌های خشک مصرف می‌شود. برای کسانی که رازیانه راغ در شیربرنج دوست ندارند می‌توان از زعفران استفاده کرد و به آن طعمی دل‌انگیز می‌دهد

 

مهم ترین خواص زعفران:

مهم ترین ویژگی زعفران که به آن معروف است سرخوشی وضد افسردگی می باشد و امروزه برخی شرکت‌های دارویی اروپایی از آن به عنوان اینتگراتور ضد افسردگی استفاده می‌کنند.

کامپفرول در گلبرگهای گل زعفران یافت می‌شود. این ترکیب با فواید سلامتی مانند کاهش التهاب، خاصیت ضد سرطانی و فعالیت ضد افسردگی مرتبط است.

 1. کاهش درد
 2. جلوگیری از ریزش مو
 3. بهبود سلامت تنفسی
 4. بهبود سلامت قلبی
 5. بهبود سلامت روانی
 6. بهبود سلامت پوستی
 7. تقویت سیستم گوارشی
 8. افزایش هوش

 

 

 

خواص دیگر زعفران که باید بدانید

 

 

 

 

 

نحوه مصرف زعفران و محدودیت های آن

در کنار تمام مزیت‌هایی که از این گل به میان آورده ایم، کمی در مورد محدودیت مصرف آن نیز بدانید تا با مصرف افراطی آن غافلگیر نشوید.

 1. برای مصرف زعفران  نباید افراط کرد چرا که مسموم شدن و حتی مرگ در پی دارد.
 2. مصرف بیش از حد (بالاتر از ۵۰ میلی گرم) موجب افزایش گرمی بدن شود و برخی از غدد داخلی بدن مثل کبد را در گیر کند.
 3. مصرف این ماده برای زنان باردار با شرایط خاص توصیه شده است.
 4. مصرف بیش از حد این گیاه می‌تواند موجب سقط جنین در ماه‌های اولیه بارداری شود.

 درمان افسردگی و افزایش شادی

یکی از مهم‌ترین عوامل که در درمان افسردگی موثر واقع شده اند، هورمون‌های خاصی هستند که عملیات کنترل عصبی را بر عهده دارند. این هورمون‌ها دوپامین و سرتونین نام دارند. با یک تحقیق جامع دانشمندان به این نتیجه رسیدند که زعفران قادر به کنترل مثبت این دو هورمون است و کمک می‌کند که فرد افسرده، سریع‌تر بهبود یابد و طعم شادی را بچشد.

 

 خاصیت افزایش هوش و قدرت حافظه

هر چند گفته شده که هوش هر انسان تا حد زیادی به جنبه‌های ارثی و تلاش‌های تجربی وی ربط دارد اما گیاه زعفران، این قاعده را کمی تغییر داده است. گفته شده که مواد معدنی خاص، موجب افزایش هوش و ذکاوت افراد می‌شوند. بعد از تحقیق‌هایی که محققان داشته‌اند، به این نتیجه رسیدند که این مواد معدنی که در زیر آمده است به طور کامل در زعفران یافت می‌شود.

البته باید توجه داشت که مصرف بیش از حد این مواد موجب افزایش بیش از حد هوش نمی‌شود بلکه مسمومیت به بار می‌آورد. این مواد به طور موثری به افزایش قدرت حافظه نیز کمک می‌کنند. در واقع این عناصر در بدن انسان به عنوان کوفاکتور واکنش‌های آنزیمی عمل می‌کنند و منجر به بهبود متابولیسم و عملکرد سیستم‌های بدن می‌شوند.

 

تنظیم ساعت بدن و بهبود چرخه خواب

خواب از نظر ما، فعالیتی محسوب نمی‌شود اما می‌تواند تا حد زیادی روی سلامتی ما تاثیر داشته باشد. وقتی که ساعت خواب به هم بریزد، یعنی ساعت بدن دچار اختلال شده و اختلال این ساعت موجب اختلال عملکردی اجزای بدن می‌شود.

هر چند علت به هم ریختن خواب می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد اما زعفران می‌تواند با تاثیر گذاری بر عواملی مثل آرامش روحی، تنظیم ساعت بدن، رفرش کردن بدن کمک کند تا خواب بهتر و عمیق تری را تجربه کنید.

 

 درمان ریزش مو

اگر دقت کرده باشید چیزی در علم پزشکی و گیاه‌شناسی شهرت یافته و آن این است که هر گیاهی که به شکل اندامی از بدن باشد، برای آن بخش از بدن مفید واقع می‌شود.

مثلا هویج را اگر از عرض ببرید، متوجه می‌شوید که شبیه به چشم است و طبق تحقیقات حاوی ویتامین A و موادی است که به تقویت چشم کمک می‌کند. این موضوع برای میوه‌های مختلف به اثبات رسیده است.

اگر به زعفران دقت کنید متوجه می‌شوید که شبیه به مو است. و این اثبات شده که میل کردن به اندازه چای زعفران یا شیر زعفران به افزایش رشد و استحکام مو کمک می‌کند.

درمان اختلالات تنفسی و سرفه‌های مزمن

یکی از موارد مصرف زعفران که برای بسیاری از افراد صدق کرده است، استفاده از این گیاه خوش طعم برای درمان اختلالات و التهاب‌های ریوی و تنفسی است.

این که زعفران چگونه این مساله را درمان می‌کند، موضوع بحث ما نیست، اما می‌توانید با تهیه یک نوشیدنی حاوی چای و سیاه دانه، زیره، هل، بابونه، رازیانه و شیرین بیان به بهبود ریوی خود و برونشیت ریه کمک کنید.

 

استفاده از زعفران برای زیبایی

استفاده از زعفران برای زیبایی دارای شاخه‌ها و شعبه‌های زیادی است! مثلا گفته شده که مادری که باردار است اگر به مقدار کافی در ماه‌های خاصی که خطر سقط جنین کمتر است، اگر زعفران میل کند، کودکی زیبا به دنیا خواهد آورد!

همچنین زعفران با بهبود برخی بیماری‌ها و اختلالات به طور غیر مستقیم بر روی شادابی و سرحال بودن پوست و زیبایی آن اثر گذار است.

اما مصرف چای زعفران کمک می‌کند که پوست طراوت پیدا کند و شاداب شود و شفافیت آن واقعا به چشم بیاید. افرادی که معمولا پوست‌های درخشان دارند در جیره غذایی شان زعفران یافت می‌شود.

در انتها خوب است بدانید که ضایعات پوستی مثل لک و کک و مک نیز با مصرف درست زعفران در طولانی مدت از بین می‌رود!

 

 

بهبود درد‌های عضلانی

زعفران دارای میزان زیادی از مواد‌های معدنی است که در کنار هم به جذب بهتر کلسیم کمک می‌کنند. هر چند که زعفران یک گیاه آرامش بخش است اما جذب کلسیم توسط زعفران به بدن کمک می‌کند تا خسارت‌های خود را جبران کند و بهبود یابد.

کاهش سکته‌های قلبی و مغزی

زعفران حاوی دو ماده مهم به نام پتاسیم و کروسین است. این دو به ترتیب کمک می‌کنند تا شریان‌ها و رگ‌ها بهبود یابند و بدین طریق جلوی گرفتگی رگ‌ها و سکته گرفته می‌شود. همچنین کروسین کمک می‌کند تا میزان کلسترول خون تنظیم شود و این موضوع روی کاهش سکته‌های قلبی و گرفتگی رگ‌ها تا حد زیادی تاثیر مثبت می‌گذارد. پس برای عمر طولانی‌تر زعفران مصرف کنید.

 

کاهش پیشرفت و بروز سرطان

هر چند مصرف زعفران در طول یک ماه دارای قاعده خاصی است اما استفاده از این گیاه به طور منظم کمک می‌کند تا جلوی جهش‌های سلولی و سرطانی گرفته شود. همچنین رشد بسیاری از تومورهای سرطانی با زعفران متوقف می‌شوند و روند درمان بهتر می‌شود. با کنترل بر تولید رادیکال‌های آزاد و از طرفی با تقویت سیستم ایمنی بدن، سرطان به طور خود به خود کنترل و مهار می‌شود.

 

 جلوگیری از آلزایمر

همانطور که گفته شد، زعفران به بهبود حافظه کمک می‌کند. این موضوع به طور مخصوص کمک می‌کند تا برخی از بیماری‌ها نظیر فراموشی، پارکینسون، آلزایمر خفیف و آلزایمر متوسط کنترل و یا درمان شوند. بنابراین برای جلوگیری از افول عقل و ذهن در دوران پیری، حتما زعفران را در برنامه های غذای خود قرار دهید.

طلای سرخ، زعفران

جلوگیری از بیماری‌های گوارشی

بیماری‌های گوارشی معمولا حاصل از تغییر مزاج بدن و سرد شدن طبع بوجود می‌آیند. اما طبع گرم و خشک زعفران کمک می‌کند که این سردی‌ها جبران شوند و بیماری‌هایی نظیر بزرگ شدن کبد، آسیب‌های کلیوی و بیماری‌های گوارشی به راحتی بهبود یابند.

طلای سرخ، زعفران

جلوگیری از پیرچشمی و بهبود بینایی با زعفران

طبق تحقیقات، افرادی که به طور منظم زعفران میل می‌کنند دارای محافظی در چشم هستند که جلوی تاثیرات مخرب نور مستقیم را می‌گیرند. همچنین به دلیل داشتن مواد معدنی و ویتامین A به بهبود بیماری‌های چشمی کمک می‌کند. علاوه بر این بیماران دژنراسیون ماکولا قادر هستند که با مصرف زعفران بینایی خود را بدست آورند و از نعمت دیدن بهره مند شوند.

آب و هوای مناسب جهت کاشت و پرورش زعفران:

این گیاه نیمه گرمسیری در نواحی که تابستان های گرم و خشک و زمستان های ملایم دارند بهتر رشد می کند. اما کاشت آن بر حسب تجربه در همدان نشان داده که زمستان های سرد را هم تحمل می کند.پیاز زعفران در طول تابستان به خواب می رود و برگ های آن زرد و خشک می شود. ماه های رشد آن از آبان تا اردیبهشت ماه است. بنابراین زمین های گرم و خشک برای کاشت زعفران مناسب نیستند.

زعفران در دماهای پایین تا منفی چهل درجه سانتی گراد می تواند مقاومت کرده و پیاز آن به رشد خود ادامه داده و سر سبز باقی بماند. زعفران در مناطق سردسیر بهتر رشد می کند و منطقه آب و هوایی تاثیر زیادی بر کیفیت زعفران دارد. هر چه منطقه کاشت زعفران سردسیر تر باشد، زعفران آن منطقه مرغوب تر است.

 

طلای سرخ، زعفران

آموزش کاشت زعفران در منزل و گلدان:

برای کاشت زعفران در گلدان و در خانه، ابتدا گلدانی با زهکشی مناسب انتخاب کنید. کف گلدان را سنگریزه ریخته و رویش را باخاک سبک (خاکی متشکل ازخاک باغچه، خاکبرگ و ماسه با درصد ماسه زیاد) پر کنید. چند پیاز زعفران را در کنار یکدیگر و در عمق 15 سانتی متری بکارید. گلدان را به محلی خنک با نور کم منتقل کنید. 10 روز بعد از کاشت گلدان را آبیاری نمایید.

هنگامی که جوانه گیاه رشد کرد آن را به محل پر نور و گرم منتقل کنید و منتظر رشد زیاد و گلدهی آن باشید. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. بعد از ریختن برگ ها آبیاری را متوقف کنید. با نزدیک شدن بهار برگ ها زرد شده دوره خواب آن شروع می شود. زمانی که عمر گلها تمام شد، تا زمان خشک شدن برگ ها هر هفته از کودهای تقویتی استفاده کنید.

روش تکثیر گیاه زعفران در گلدان:

هر چند سال یکبار پیازها را بعد از اتمام گلدهی و خشک شدن برگها از خاک خارج کنید و پیازها را از هم جدا کرده و آن را دوباه بکارید.

 

 

 

موضوع : طلای سرخ، زعفران

تهیه توسط بهین نوش 

 

 

خروج از نسخه موبایل