شکلات

انواع شکلات

انواع شکلات

انواع شکلات

 انواع شکلات : شکلات انواع بسیار زیادی دارد که تا سال 1930 حدود 40 هزار نوع شکلات ابداع شده و تاکنون بسیاری دیگر از طعم‌های مختلف به وجود آمده است. برای دسته بندی انواع شکلات  می‌توانیم از روش زیر استفاده کنیم ، دلیل آن هم تنوع بالای طعم،شکل ظاهری، درصد مواد اولیه، روش ساخت و بسیاری عوامل دیگر است که می‌تواند شکلات‌ها را از یکدیگر متمایز کند. از همین رو عموماً از این روش طبقه بندی شکلات‌ها استفاده می‌شود.

انواع شکلات

شکلات تلخ:

در این نوع شکلات، سعی می‌شود که تلخی کاکائو حفظ شود، بنابراین شکر زیادی موقع تهیه محصول استفاده نمی‌شود. حتماً در زمان خرید شکلات به عددهایی که به صورت درصدی روی بسته بندی آن درشت چاپ شده است برخورده‌اید، هرچقدر که عدد درصد بیشتر باشد نشان دهنده‌ی این است که در ساخت آن از شکر کمتری استفاده شده است. درصد تلخی کاکائو تا 99 درصد نیز تولید  می‌شود.

پودر کاکائو:

 این نوع از شکلات، طبیعی‌ترین نوع کاکائو محسوب می‌شود. زیرا در تهیه آن فقط کاکائو را ساییده‌اند و از شکر و مواد دیگر استفاده نشده است. پودر کاکائو طبیعی رنگی قهوه‌ای روشن دارد و PH آن اسیدی است. البته نوع دیگری از پودر کاکائو نیز وجود دارد که رنگ قهوه‌ای تیره‌تری دارد و از میزان اسیدی بودن آن کاسته شده است. به این نوع کاکائو، پودر فرآوری شده گفته می‌شود.

شکلات شیری:

 به شکلات‌هایی گفته می‌شود که در ساخت آن‌ها از شیر و شکر استفاده می‌شود. در این نوع، شیرین بودن و رنگ روشن کاکائو بیشترین اهمیت را دارد. امروزه شکلات‌های شیری از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. در تولید این نوع محصول، ممکن است که تنها 10 درصد از کاکائو استفاده شود.

شکلات تیره شیرین:

این دسته به شکلات‌هایی گفته می‌شود که در آن از شکر استفاده شده است اما رنگ آن‌ها همچنان قهوه‌ای تیره است. در ساخت این خوراکی از شیر که به عنوان روشن کننده رنگ کاکائو کاربرد دارد، استفاده نشده است. برای همین با حفظ رنگ کاکائو به آن طعم شیرین می‌دهند تا طرفداران این گروه محصولات را راضی نگه دارند.

شکلات سفید:

این نوع از شکلات در واقع همان کره کاکائو است که هیچ گونه طعم کاکائو ندارد و تنها چربی گرفته شده از کاکائو است. برای اینکه این شکلات طعم بهتری داشته باشد، به آن طعم دهنده‌هایی مانند وانیل اضافه می‌کنند.

شکلات مخلوط:

  به شکلات‌هایی گفته می‌شود که در آن از موادی مانند آجیل، پاستیل یا خوراکی‌های دیگر استفاده می‌شود. این نوع معمولاً دارای مقادیری شکر هستند و طعم‌های مختلفی نیز دارند. برای اینکه این نوع را تهیه کنند معمولاً از کاکائو، شکر و شیر استفاده می‌شود. البته مواردی هم هست که در آن از شیر استفاده نمی‌شود و رنگ آن قهوه‌ای تیره است.

شکلات روبی:

در سال 2017 ، شکل چهارم شکلات ، شکلات یاقوتی توسط سازنده بلژیک آن، باری کالبوت کشف شد. این شکلات متمایز با رنگ صورتی -قرمز رنگ ، به طرز چشمگیری نسبت به سایر همتایان شکلاتی خود تفاوت دارد. این شکلات سفید رنگی نیست ، بلکه رنگی است که از نوع خاصی از کاکائو حاصل می‌شود. این گیاه به طور معمول در اکوادور ، برزیل و ساحل عاج رشد می‌کند. به حدی این پدیده جدید است که هنوز نتوانسته استاندارد بهداشت و غذای آمریکا FDA را کسب کند. این شکلات خاص را از 47.5 درصد کاکائو و 26.3 درصد شیر تهیه می‌کنند. همچنین در این نوع شکلات از طعم‌های میوه با مزه‌های ترش نیز استفاده می‌شود.

 

انواع شکلات

15 طعم عجیب

شکلات طعم‌های بسیار متنوعی دارد و  هرکدام از آن‌ها طرفداران پروپاقرصی دارد که نسبت به طعم آن اعتیاد دارند و همیشه همان را انتخاب می‌کنند. افرادی هم هستند که علاقه دارند دو یا چند طعم مورد علاقه خود را با هم ادغام کنند و از خوردن آن لذت ببرند. این افراد معمولاً از تست طعم‌های جدید خوشحال می‌شوند و شاید به آن علاقه زیادی نشان دهند که این خود موجب به وجود آمدن شکلات با طعم‌های عجیب می‌شود.

جالب است که با برخی از عجیب‌ترین طعم‌های شکلات آشنا شوید:

1طعم سیگار:

شاید افراد غیر سیگاری نتوانند حتی امتحان کردن این طعم را تحمل کنند اما افرادی که سیگاری هستند و علاقه دارند طعم سیگار را در خوراکی‌ها هم بچشند، این طعم شکلات برای آن‌ها جذاب خواهد بود. چی از این بهتر؟ سیگار نازنین و شکلات دوست داشتنی در کنار هم! شکلات‌هایی با طعم سیگار می‌تواند به افرادی که علاقه دارند سیگار را ترک کنند نیز کمک کند، زیرا هر وقت که هوس سیگار کشیدن را داشته باشند، از این محصول نوش جان می‌کنند.

2طعم قارچ:

یکی دیگر از عجیب‌ترین طعم‌هایی که امروزه با طعم کاکائو مخلوط می‌کنند، قارچ است. اگر جزو افرادی هستید که همیشه در غذاهای خود از قارچ استفاده می‌کنید و به طعم آن علاقه فراوانی دارید، می‌توانید از این شکلات نیز استفاده کنید، شاید در کنار طعم کاکائو مزه‌ی قارچ برای شما بهترین گزینه باشد.

3فلفل و دارچین:

از دیگر طعم‌هایی که بسیار برای افراد در ابتدای تولید عجیب به نظر می‌آمد، ترکیب طعم‌های کاکائو، فلفل و دارچین بود. این طعم در عین اینکه به شما حس مطبوعی می‌دهد اما ممکن است زبان شما را بسوزاند. بسیار جالب است بدانید که بسیاری از افراد از طعم این شکلات لذت می‌برند و خوردن آن را به دیگران نیز توصیه می‌کنند. افرادی که به طعم‌های تند علاقه دارند مجذوب این محصول می‌شوند.

 4بیکن:

علاقه به گوشت مخصوصاً بیکن در همه ما متفاوت است. بسیاری این‌قدر به این طعم علاقه نشان دادند که بالاخره به آرزوی خود رسیدند. تولید شکلات با طعم بیکن! البته  گیاه خواران از تولید این محصول خوشنود نیستند اما به کسانی که به مصرف مداوم گوشت علاقه نشان می‌دهند، پیشنهاد می‌کنیم که این طعم را امتحان کنند.

کاری:

باز هم طعمی دیگر برای افرادی که به غذاهای تند علاقه دارند! این شکلات می‌تواند زبان شما را بر باد دهد. ادویه کاری که در غذاهای هندی بیشتر استفاده می‌شود، طرفداران زیادی دارد. به اندازه‌ای که برای این طرفداران شکلاتی با طعم محبوبشان تولید کرده‌اند.

6 سیب‌زمینی شیرین:

کشور ژاپن که به کاربرد زیاد از سبزیجات در وعده‌های روزانه خود شهرت دارد، برای میان وعده نیز از شکلات با طعم سیب‌زمینی شیرین استفاده می‌کند. ژاپنی‌ها علاقه زیادی به این محصول از خود نشان داده‌اند و از آن را به عنوان طعمی دل‌نشین یاد می‌کنند. این طعم می‌تواند برای افرادی که به رژیم گیاه‌خواری روی آورده‌اند گزینه مناسبی باشد و به مذاق آن‌ها خوش بیاید.

چای سبز:

تصور کنید که نوشیدنی و شکلات را یکجا میل کنید. بدون اینکه بخواهید آبی گرم کنید یا چایی دم کنید! افرادی که به دنبال آرامش هستند همیشه از چای سبز به عنوان نوشیدنی آرامش‌بخش یاد می‌کنند و شکلات نیز افسردگی را در افراد کاهش می‌دهد. ادغام این دو عنصر مهم برای افزایش آرامش می‌تواند  برای بسیاری از افراد مفید باشد.

8سس کچاپ و کره بادام زمینی:

دقیقه مشخص نیست که چرا باید کسی بخواهد سس کچاپ را با شیرینی میل کند، اما هستند افرادی که از این محصول لذت می‌برند و آن را به دیگران نیز معرفی می‌کنند. فکر کردن به شکلاتی که دارای کره بادام زمینی باشد باعث شادی افراد می‌شود اما اینکه بخواهید به این محصول سس کچاپ هم اضافه کنید، شاید برای همه لذت‌بخش نباشد.

9  شور:

اینکه بخواهید شکلاتی را با طعمی به غیر از شیرین یا تلخ تصور کنید، شاید مشکل باشد اما اینکه بخواهید آن را شور تصور کنید حتماً غیرممکن خواهد بود. بعضی از افراد به طعم‌های شور علاقه دارند و در غذاهای خود از نمک زیاد استفاده می‌کنند، این محصول می‌تواند برای این دسته از افراد گزینه بسیار مناسبی باشد.

10  طلا و نقره:

یکی از لوکس‌ترین و گران‌ترین طعم‌هایی که برای شکلات استفاده شده، طلا و نقره است. این محصول که قیمت بسیار بالایی دارد، دارای طلای 24 عیار است که طرفداران زیادی را به خود جذب می‌کند.

11  نودل:

یکی دیگر از عجیب‌ترین طعم‌هایی که می‌توان به کاکائو اضافه کرد، طعم نودل است. تصور کنید که شکلاتی را به شما می‌دهند که در آن نودل، سیر، سس سویا وجود داشته باشد!! اگر علاقه دارید که وعده اصلی و دسر خود را یکجا بخورید، به شما توصیه می‌کنیم که این محصول را بخرید و از خوردن آن لذت ببرید.

 12  چوب:

اتریشی‌ها علاقه زیادی به باربکیو کردن (همان کباب خودمان) دارند، آن‌ها دوست دارند که هر ماده غذایی را بر روی زغال گذاشته و بپزند. شاید به دلیل اینکه شکلات را سخت می‌شود کباب کرد به فکر تولید شکلات با طعم چوب افتادند. در این محصول آن‌ها از چوب صنوبر و کاج نقره‌ای بهره بردند که بتوانند تجربه بهتری از کباب کردن را به مشتریان خود بدهند.

13  شیر شتر:

کشورهای خاورمیانه علاقه زیادی به شیر شتر دارند. شیر شتر به نسبت شیر گاو از چربی کمتری برخوردار است و 3برابر آن ویتامین C دارد. برای همین بسیاری از کشورهای خاورمیانه از این شیر استفاده می‌کنند. شکلات با طعم شیر شتر اولین بار توسط امیر دبی ساخته شد که اندر به شهرت رسید که بیشتر کشورهای خاورمیانه علاقه خود را به این محصول نشان دادند. کشورهایی مانند عربستان صعودی، عمان، ژاپن و عمارات از این محصول بسیار استقبال کردند.

14  پنیر گودا:

یکی دیگر از طعم‌های عجیبی که با کاکائو ادغام شده، پنیر گودا است. این شکلات اولین بار توسط شرکت نستله و در کشور ژاپن به عرضه عموم درآمد. پنیر گودا طرفداران بسیار زیادی دارد اما نمی‌دانیم که آیا شکلات آن نیز به همین محبوبیت دست یافته است یا خیر.

 

15 خون خوک:

عجیب‌ترین طعمی که تا به حال به شما معرفی کردیم، شاید این طعم باشد. این محصول را اولین بار دیوید بریگز به بازار آورد که الهام گرفته شده از سوسیس خون است که در اروپای غربی و آسیا شهرت فراوانی دارد. او این محصول را تنها دو بار در سال و در روزهای هالووین و ولنتاین، به تعداد محدود تولید می‌کند.

انواع شکلات

محبوب‌ترین طعم‌های شکلات

همه ما از خوردن شکلات لذت می‌بریم اما شاید برای همه ما سؤال باشد که چه طعم‌هایی از این خوراکی خوشمزه دارای محبوبیت زیادی است. این اطلاعات خصوصاً برای افرادی که تمایل به فروش شکلات یا راه اندازی کسب و کار مرتبط با آن دارند و حتی کسانی که می‌خواهند عزیزان خود را سورپرایز کنند، مورد نیاز است.  در این قسمت به شما محبوب‌ترین طعم‌های شکلات جهان را  معرفی می‌کنیم:

آجیل:

یکی از محبوب‌ترین طعم‌هایی که در جهان بسیار شهرت دارد و همه از خوردن آن لذت می‌برند، شکلات با مغز آجیل است. آجیل‌هایی مانند پسته، بادام زمینی و فندق در صدر خوشمزه‌ترین‌ها قرار دارند. بسیاری از افراد به آجیل علاقه خاصی دارند که برای آن‌ها خوردن آجیل همراه با کاکائو بسیار رؤیایی به نظر می‌رسد. این محصول همچنین ارزش غذایی بالایی دارد و ویتامین‌های زیادی را به بدن می‌رساند. انرژی بالای این محصولات کمک می‌کند که افراد دیرتر خسته شوند یا اینکه کمتر احساس گرسنگی داشته باشند. بسیاری از کارخانه‌های شکلات سازی برای اینکه طرفداران خود را راضی نگه دارند، از انواع شکلات تیره، شیری و سفید با ادغام آجیل‌های مختلف استفاده می‌کنند. گردو با شکلات شیری طعم باورنکردنی می‌دهد و ماکادمیا با شکلات سفید بسیار خوشمزه می‌شود.

کارامل:

طعم شیرین و جذاب کارامل همیشه با کاکائو بسیار خوشمزه می‌شود زیرا دو ماده شیرین و دل‌چسب در کنار یکدیگر بهترین مزه را به شما هدیه می‌دهند. هنوز مشخص نیست که چه کسی به ادغام این دو ماده خوشمزه فکر کرده است اما مطمئناً بهترین اختراع طعم و مزه به شکلات‌های کاراملی تعلق می‌گیرد. کارامل همراه با شکلات‌های شیری و تلخ بسیار خوشمزه‌تر است و بسیاری از افراد در روز علاقه دارند که این مزه را در زندگی روزانه خود داشته باشند.

میوه

میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی در کنار کاکائو بسیار خوشمزه می‌شوند زیرا هر دو طعم‌هایی منحصر به فرد دارند که در کنار یکدیگر بهترین طعم  میکس را می‌دهند. از میوه‌های محبوب در کنار کاکائو می‌توان به پرتقال، توت‌فرنگی، لیمو، موز و انبه اشاره کرد. کارخانه‌های مختلف سعی بر این دارند که بسیاری از طعم‌های میوه را با کاکائو و شیر مخلوط کرده و محصولی جدید تولید کنند.

قهوه:

افرادی که به طعم‌های تلخ علاقه دارند به ادغام کاکائو  و قهوه اعتیاد پیدا می‌کنند. زیرا شکلات‌های تلخ در کنار قهوه مزه تلخی منحصر به فردی دارد و خوردن آن تجربه‌ای بی‌نظیر است. برای همین بسیاری از افراد که علاقه دارند این محصولات تلخ خوشمزه را امتحان کنند، به سرعت به این ادغام علاقه‌مند می‌شوند و دوست دارند که همیشه از آن استفاده کنند. شکلات تیره با درصد خلوص بالا در کنار طعم قهوه روبوستا طعمی خاص و بسیار عالی دارد.

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی از خود آجیل بادام خوشمزه‌تر است. بعضی از افراد دوست ندارند که وقتی شکلات می‌خورند آجیل سفتی زیر دندان آن‌ها احساس شود برای همین کره بادام زمینی را ترجیح می‌دهند. کره بادام زمینی با شیرینی که دارد و طعم بادام زمینی را بهتر به زبان معرفی می‌کند، بهترین طعم در کنار کاکائو است. شکلات‌های کره بادام زمینی نرم، خوش هضم و بسیار دل‌چسب است.

نارگیل:

شکلات‌هایی با پودر نارگیل یا شیر نارگیل به سرعت به شهرت رسیدند. همه از این که کاکائو با نارگیل مخلوط شده و طعم لذیذ دیگری به وجود آمده، خوشحال بودند. بعضی از افراد ممکن است به لاکتوز حساسیت داشته باشند و برایشان مشکلاتی به وجود بیاورد و شکلات‌های شیری را نمی‌توانند هضم کنند. این افراد اما با مصرف شیر نارگیل بسیار راحت هستند و برایشان هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. از طرفی نارگیل‌های رنده شده که به صورت پودر داخل کاکائو قرار می‌گیرد بسیار لذیذ می‌شود.

نعنا:

از دیگر طعم‌هایی که امروزه دارای طرفداران زیادی است، نعنا را می‌توان نام برد. نعنا با طعم خنکی که دارد دهان را مطبوع و ذهن را آرام می‌کند. در دنیا روزانه مقدار زیادی شکلات نعنایی به فروش می‌رسد زیرا بسیاری به این ادغام علاقه نشان داده‌اند و مشتری پر و پا قرص آن شده‌اند.

پاستیل:

این طعم شکلات برای بسیاری از مردم جهان دلپذیر است.  پاستیل به تنهایی به عنوان خوشمزه‌ترین خوراکی جهان شناخته می‌شود و اگر به آن شکلات هم اضافه کنیم، بهترین مزه را ایجاد می‌کند. شکلات‌های پاستیلی جایگاه ویژه‌ای برای کودکان دارد زیرا کودکان علاقه زیادی به پاستیل دارند و برای آن‌ها این طعم بسیار جذاب است.

شکلات‌های بن بن :

گرچه این شکلات دارای طعم‌های متنوعی است، اما شکل ظاهری و طرز تهیه خاصش آن را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین‌ها کرده است. این شکلات که دارای روکش نازکی از شکلات است و مغزی آن با مواد نیمه مایع مختلفی از قبیل کارامل، پوره میوه و … پر می‌کنند. هنگام مصرف مغزی آن‌ها به صورت مایع از آن خارج می‌شود که همین امر در محبوبیت آن‌ها و طعم دلپذیرشان تأثیر بسزایی دارد.

 

موضوع : انواع شکلات

تهیه توسط تیم تولید محتوای بهین نوش

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید